Past Presidents

J B TENNANT (FRIENDS PROVIDENT) - 1890-91
T S RILEY FCII (LAW UNION & CROWN) - 1892-93
JAMES WARDLE (L&G) - 1894-95
J B ROBERTS FCII (SUN FIRE) - 1896-97
J H MILLS (PALATINE) - 1898-99
C M TATE (OCEAN ACCIDENT) - 1900
J W WOOTTON (SUN LIFE) - 1901
P L NEWMAN BA (FIA YORKSHIRE) -1902-03
D M LINLEY FCII (BRITISH LAW) – 1904
J P EDDISON FCII (NORTH BRITISH) -1905
F J ALLEN FCII (ATLAS) - 1906
H POCKLINGTON (COMMERCIAL UNION) - 1907
J D HILL (ALLIANCE) - 1908
SIR JAMES HAMILTON FCII (YORKSHIRE) - 1909-10
A W SNEATH FCII (COMMERCIAL UNION) - 1911
ROBERT TAYLOR FCII (L & L & G) - 1912
WILIAM WEBB FCII (GUARDIAN) - 1913
W H GREGORY FCII (FRIENDS PROVIDENT) - 1914
D H GORDON-SMITH FCII (SCOTTISH) - 1915-1916
J P EDDISON FCII (NORTH BRITISH) – 1917
J B ROBERTS FCII (SUN FIRE) - 1918
W A BORLAND FCII (LAW UNION & ROCK) - 1919
R A DIXON FCII (L & L & G) - 1920
G E MARTIN ACII (ATLAS) - 1921
J J ACASON (YORKSHIRE) - 1922
GEO POTTER ACII (SUN FIRE) - 1923
ERNEST SELF FCII (NORWICH UNION) - 1924
H C GRENFELL FCII (COMMERCIAL UNION) - 1925
J HAHNEL (SCOTTISH UNION) - 1926
B HUMPHREY OBE (PRUDENTIAL) - 1927
WILLIAM WEBB FCII (GUARDIAN) – 1928
H WORTLEY (COUNTY) - 1929
WALTER RILEY (ALLIANCE) - 1930
A HARROWER FFA (YORKSHIRE) - 1931
H ROUTH FCII (EAGLE STAR) - 1932
E T MILLS (THORP WRIGHT & MILLS) - 1933
ALFRED DAVIES FCII (GUARDIAN) - 1934
E G SPATER FCII (EAGLE STAR) - 1935
C V ALDER (PRUDENTIAL) - 1936
P S RAPER FCII FCIS (NORTH BRITISH) - 1937
SIR A ERNEST BAIN KBE LLD JP FCIB (A W BAIN & SONS) - 1938
T W SWALES FCII (ATLAS) - 1939-42
A ROBINSON FCII (KINGSTON UNITY) - 1934-44
N E DIXON OBE (BRITISH LAW) – 1945
J C AMBLER FCII (EAGLE STAR) - 1946
T E MASON ACII FCIB (SMITHSON MASON) - 1947
T W SWALES FCII (ATLAS) - 1948
W H KEMP (FEDERATED EMPLOYERS) - 1949
ALEX C THOMSON ACII FCIB (FRED SUGDEN) - 1950
H MATHIESON (CO-OPERATIVE) - 1951
A E GREEN (NORTH BRITISH) - 1952
E H TOTTERDILL FCII (EAGLE STAR) - 1953
A JOANES FCII (SUN) - 1954
E I LISTER ACII FCIB (A W BAIN & SONS) - 1955
J C MILLER JP (PRUDENTIAL) - 1956
A T CRAWFORD (ROYAL) - 1957
JOHN W GALE FCII FCIB (JOHN GALE & CO) - 1958
E ORBELL ACII (COMMERCIAL UNION) - 1959
W SHIPLEY ACII (L & L & G) - 1960
E F JOHNSON FCII (ALLIANCE) - 1961
J G BEER FCILA (THORP WRIGHT & MILLS) - 1962
F S PHILLIPS ACII (SUN) - 1963
E WINEBLOOM ACII (EAGLE STAR) - 1964
T D MORLEY FCIB (FRED SUGDEN & CO) - 1965
W J WORRELL (COMMERCIAL UNION) - 1966
L BRUCE (CORNHILL) - 1967
T LOFTHOUSE BEM ACII (YORKSHIRE) - 1968
B T HOULT FCII (ROYAL) - 1969
A O CATTELL ACII (PHOENIX) - 1970
W E JOHNSON FCII FCIB (A W BAIN & SONS) - 1971
R J SKUSE FCII (EAGLE STAR) - 1972
W P R GOODCHILD ACII (SUN ALLIANCE) - 1973
D C MASON DFM JP ACII FCIB (SMITHSON MASON) - 1974
E V EDEN ACII (COMMERCIAL UNION) - 1975
A C MIRFIELD FCII ACIB (DENNY O’HARA) - 1976
C L HARTLEY FCII (ROYAL) - 1977
J E DURBIN ACII FCILA (ROBINS FLETCHER) - 1978
L G WARNER FCII (NATIONAL EMPLOYERS) - 1979
B J WOOD FCII (GRE) - 1980
E RHODES FCII (JOWITT & FREEMAN) - 1981
G M CLARK TD FCII (ROYAL) - 1982
P GALLOWAY FCII MBIM (CORNHILL) - 1983
A FURNESS (HOWELL & BROOKS) - 1984
R HEATHWAITE FCII (GRE) - 1985
K E REYNOLDS (NORWICH UNION) - 1986
R A JOHNSON MBIM (SUN ALLIANCE) - 1987
M S BEER JP ACII FCILA (MCLARENS) - 1988
A J LUND ACII FCILA (ROBINS FLETCHER) - 1989
J MCINERNEY FCII (CIS LTD) - 1990
M E TOMLINSON ACII FCILA (MCLARENS) - 1991
T J WILLIAMSON FCII FBIBA (BAIN CLARKSON) - 1992
R B WHITEHOUSE ACII MIMGT (SUN ALLIANCE) - 1993
K B MCKENZIE ACII FCILA (GAB ROBINS UK) - 1994
I FLANNIGAN (SUN ALLIANCE) -1995
R G ISLE ACII (GENERAL ACCIDENT) - 1996
P HERON FCII FCILA (CUNNINGHAM GROUP) - 1997
A O’REILLY ACII ACILA (CUNNINGHAM GROUP) - 1998
B W THORNTON FCII (GROUP AMA) - 1999
M A J BUTLER ACII ACILA (SMART & COOK) - 2000
S M FORREST BSc FCII MCIPD (SECURITAS) – 2001
M DUNWORTH ACII ACILA (GAB ROBINS) 2002
PAULA CORSON ACII (KEYCARE) - 2003-04
SUE LOGAN ACII (CLAIMS MANAGEMENT SERVICES) - 2005
DAVID ROSS Dip CII (KEYCARE) - 2006-07
STUART ROBERTSHAW ACII (RITS) - 2008-09
JULIA WILDING ACII (MARSHALL WOOLDRIDGE) - 2010
KAREN MALIN ACII (THE GI CONSULTANT) - 2011
ANDREW WARRENDER FCII (LLOYDS BANKING GROUP) - 2012
STUART ROBERTSHAW ACII (RITS) - 2013
RICHARD HOBSON ACII (CUNNINGHAM LYNDSEY) - 2014
BERNARD THORNTON FCII (ACTIVE AUTO SOLUTINS) - 2015
CLIVE BATCHELOR ACII (BATCHELOR INVESTIGATIONS) - 2016-2017
DAVID ROSS ACII CIP (VALEOS) - 2017-2018